Wielu nabywców drukarek przed zakupem nowego urządzenia ma zasadniczy problem: czy zdecydować się na coraz bardziej popularne urządzenie laserowe, czy też wybrać nadal najbardziej popularne urządzenie atramentowe. Wszystko zależy ostatecznie od przyszłego wykorzystania drukarki:

- jak dużo zamierzamy drukować?

- jak często planujemy używać urządzenia?

- czy potrzebna nam będzie funkcja skanowania i kopiowania?

- czy potrzebne nam jest urządzenie drukujące tylko w czerni, czy też potrzebujemy drukarki kolorowej, na przykład do zdjęć?

W szczególności ostatnie pytanie może być ogromnie ważne. Jeżeli wybierzemy urządzenie drukujące w kolorze to różnice między drukarką laserową a atramentową są duże. Głównie patrząc na wymiary urządzenia. W drukarkach laserowych stosowane są spore kartridże których rozmiar jest taki jak szerokość drukowanej strony. W drukarkach kolorowych muszą być zainstalowane cztery takie wkłady. W drukarkach atramentowych wielkość drukowanej kartki nie ma większego znaczenia, bo kartridże przemieszczają się po całej szerokości kartki, a dodatkowo kolorowe tusze są często zamknięte w jednym kartridżu. Drukarki laserowe są tym samym sporo większe od atramentowych i raczej trudno zmieścić je na biurku. Pomimo dużo większej wydajności wkładów laserowych niż atramentowych, różnica w cenie pomiędzy czterema wkładami laserowymi a dwoma atramentowymi są zazwyczaj bardzo znaczące, w związku z tym koszty eksploatacji bardzo się różnią, ze wskazaniem na atramentowe. Niewątpliwą wadą wkładów atramentowych są wysychające dysze. Jeżeli zostawimy drukarkę na kilka miesięcy nic w tym czasie nie drukując, raczej możemy się nastawić na zakup nowych tuszów. Dodatkowo w urządzeniach w których wymieniane są tylko pojemniki z tuszem, możemy być zmuszenie do wymiany głowic, co wiąże się przeważnie ze sporym wydatkiem.

Tusz HP 650 czarny stosowany między innymi w urządzeniu HP Ink Advantage 2545 ma wydajność jedynie 360 stron, a tusz HP 650 kolorowy zaledwie 200 stron przy 5% pokryciu. Jest to zatem rozwiązanie dla klientów nie drukujących zbyt dużo. Polecane miesięczne obciążenie na tym urządzeniu to 100 - 250 stron miesięcznie, zaś maksymalne 1000 stron.

HP Ink Advantage cechuje się dobrymi parametrami druku:

- maksymalna optymalizowana rozdzielczość w kolorze drukując na papierze fotograficznym - 4800 x 1200 dpi,

- rozdzielczość w czerni - 600 x 600 dpi,

- szybkość druku w trybie roboczym: w kolorze - do 16 stron na minutę, w czerni - do 20 stron/min,

- czas potrzebny na wydruk pierwszej strony: w kolorze 24 sekundy, w czerni 17 sekund.

 

Autor